Aktivity školy

Krocení literární můzy 2018

muza 2018V úterý 13. března se zájemci z řad studentů vyššího gymnázia vydali do Olomouce na seminář tvůrčího psaní aneb „Krocení literární múzy“. Kurz, pořádaný Památníkem písemnictví na Moravě, byl zaměřen na podněcování fantazie a vybízel ke tvůrčí spisovatelské činnosti. Zároveň motivoval i k zapojení do literární soutěže, která letos nese název „Století to letí“. Během semináře si mohli přítomní vyzkoušet vytváření asociací, psaní krátkého příběhu na zadané téma a jejich fantazie zapracovala i na tvorbě fiktivní pohádkové postavy. Studenti si mohli navzájem přečíst své výtvory, což bylo pro ostatní také inspirací. Všichni zúčastnění by přivítali delší trvání kurzu, nicméně i přesto byli spokojeni.
Zde je ukázka jednoho z tvůrčích úkolů, který byl účastníkům semináře zadán: paní lektorka několikrát předala různým studentům knihu a zapsala si slovo, které je po jejím otevření na náhodné stránce jako první zaujalo. Tato slova-brokovnice, barvy, stál jsem, šikovnost a copak-se stala podkladem pro krátký příběh s tématem „Noc na zámku“. Za pět minut vznikla celá řada zajímavých výtvorů, z nichž každý byl jedinečný. Takto se s touto výzvou vypořádaly dvě z účastnic semináře:
Noc na zámku (1)
„Copak zkazím všecko, na co sáhnu?“ rozčilovala se moje společnice a hystericky vzpínala ruce k nebi, které s nastávajícím večerem získávalo rudou barvu: „Proč jsi mi tu brokovnici vůbec půjčoval?!“ osopila se na mě. Já jsem na tom nádvoří jen klidně stál a sledoval, jak miss Šikovnost obchází sem a tam jako lvice v kleci. „Alespoň nás tu nikdo nenajde. A čeká nás romantická noc na zámku,“ odtušil jsem hořce, poslouchaje přibližující se zvuk policejních sirén.
Noc na zámku (2)
Copak jsem komu provedl, že jsem tu zůstal úplně sám? Celý den, celý ten zatracený školní výlet jen nevědomky, zcela omámeně koukám kolem sebe jako zfetovaný. Barvy jsou pestřejší, smysly intenzivnější… Že by mě někdo skutečně zdrogoval? Prolétám chodbami zářícího zámku, kolem mě voní z nějakého důvodu jahody a já se usmívám jako blbeček. A pak bum. Musel jsem se asi praštit nebo něco, vím jen, že jsem se probudil v noci. Na záchodcích. Zámeckých záchodcích. Už dřív jsem si říkal, že s mou šikovností je možné vše, ale tohle mě nenapadlo. Než jsem si však v hlavě stačil urovnat fakta, zadek se mi svezl ze záchodového prkýnka a já, ve snaze se o něj zachytit, jsem strčil celou ruku dovnitř. S výkřikem jsem vystartovat jako náboj z brokovnice, ale kabinku jsem neopustil. Jen jsem tam stál a pozoroval své ke kotníkům stažené kalhoty.

Za účastníky semináře Berenika Stloukalová, Marie Sobalová a Jan Čekel, septima

Projekt EDISON

Třetí týden v únoru budeme ve škole hostit 4 stážisty z různých zemí světa (Indonésie, Brazílie, Čína, Rusko), a to v rámci projektu Edison (https://aiesec.cz/pro-skoly/).
Jde o multikulturní projekt, který poskytuje dětem a mládeži v ČR prostor a motivaci k přemýšlení o budoucích možnostech, založených na poznání lidí z různých kultur a jejich chování.
Stážisté budou ubytováni v rodinách studentů, budou navštěvovat výuku a formou prezentací představovat své země. V odpoledních hodinách pro ně budou připraveny výlety po zajímavých místech Uničova a okolí. Komunikace bude probíhat výhradně v angličtině.
Projekt EDISON spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru.
Vizí projektu je tolerance a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy, a to na základě jejich porozumění a omezení předsudků a stereotypů. Díky multikulturní atmosféře, vyvolané zahraničními stážisty, oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium mezi žáky a studenty a učí je nebát se odlišného.

Anglická konverzační soutěž 2018

Koncem ledna proběhl další ročník školního kola anglické konverzační soutěže. V první kategorii zvítězil Zbyněk Gábor, na druhém místě se umístila Magda Smyčková a na třetím Ladislav Polách – studenti sekundy. Ve vyšší kategorii zazářili studenti tercie. První místo vybojovali se stejným počtem bodů Michal Mencl a Daniela Dorušáková, druhé místo Matyáš Pik a na třetím místě se umístili rovněž dva soutěžící, a to Klára Kotlánová a Dalibor Očenášek. Všem studentům děkujeme za účast, výhercům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole.

Komise Aj

Maturitní ples 2018, 2.část

baner 2016

Podpora škol formou projektů

sablony 2018

Program celoživotního učení

Program celoživotního učení

programovani do skol

SCIO

SCIO ocenění

SCIO certifikát

Visegrad Fund

Sportovní hala

Sportovní hala

youtube

Profil školy na Facebooku

mapaskolstvi

Překladač

Kontakt:

Gymnázium Uničov
Gymnazijní 257
783 91  Uničov
Tel: (+420) 585 081 111
Fax: (+420) 585 081 115
Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové stránky: vsvdwir
IČ: 00601756

modra