Wintonův příběh stále inspiruje

Studenti uničovského gymnázia dostali možnost seznámit se s pozoruhodným příběhem obětavosti a solidarity, který se odehrál před 80 lety a jehož protagonistou se stal tehdy třicetiletý britský makléř a humanitární pracovník Nicolas Winton.
Wintonův impozantní úmysl – zachránit stovky židovských dětí z naší okupované země – studenti sledovali prostřednictvím hraného dokumentu Mateje Mináče „Síla lidskosti“. Dozvěděli se, jakým problémům museli čelit Židé ve střední Evropě v době počátků nacistické expanze ve druhé polovině 30. let a jak nezištná pomoc řady obětavých lidí umožnila téměř sedmi stovkám ohrožených dětí uniknout blížícímu se holocaustu. Zaznamenané rozhovory s některými z „Wintonových dětí“ přesvědčivě ukazovaly, jak hlubokou vděčnost tito zachránění cítí ke svému zachránci. Je pozoruhodné, že samotný Nicolas Winton o svém mimořádném činu nikdy příliš nehovořil – a svět se o něm dozvěděl v podstatě náhodou až po mnoha letech.
Na projekci navázala beseda s dramaturgem uvedeného filmu Zdeňkem Tulisem, který studentům zprostředkoval řadu dalších postřehů sebraných během několikaleté spolupráce s režisérem Mináčem, jenž Wintonův příběh zpracoval v několika dokumentech a také v hraném filmu Všichni moji blízcí. Film Síla lidskosti je dostupný na https://vimeo.com/240858387

Aleš Langer

150 let

Podpora škol formou projektů

sablony 2018

baner 2016

Program celoživotního učení

Program celoživotního učení

programovani do skol

Nenech to být

nntb2

SCIO

Ocenění SCIO

SCIO certifikát

Visegrad Fund

Sportovní hala

Sportovní hala

youtube

Profil školy na Facebooku

mapaskolstvi

Překladač

Kontakt:

Gymnázium Uničov
Gymnazijní 257
783 91  Uničov
Tel: (+420) 585 081 111
Fax: (+420) 585 081 115
Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové stránky: vsvdwir
IČ: 00601756

modra