Wintonův příběh stále inspiruje

Studenti uničovského gymnázia dostali možnost seznámit se s pozoruhodným příběhem obětavosti a solidarity, který se odehrál před 80 lety a jehož protagonistou se stal tehdy třicetiletý britský makléř a humanitární pracovník Nicolas Winton.
Wintonův impozantní úmysl – zachránit stovky židovských dětí z naší okupované země – studenti sledovali prostřednictvím hraného dokumentu Mateje Mináče „Síla lidskosti“. Dozvěděli se, jakým problémům museli čelit Židé ve střední Evropě v době počátků nacistické expanze ve druhé polovině 30. let a jak nezištná pomoc řady obětavých lidí umožnila téměř sedmi stovkám ohrožených dětí uniknout blížícímu se holocaustu. Zaznamenané rozhovory s některými z „Wintonových dětí“ přesvědčivě ukazovaly, jak hlubokou vděčnost tito zachránění cítí ke svému zachránci. Je pozoruhodné, že samotný Nicolas Winton o svém mimořádném činu nikdy příliš nehovořil – a svět se o něm dozvěděl v podstatě náhodou až po mnoha letech.
Na projekci navázala beseda s dramaturgem uvedeného filmu Zdeňkem Tulisem, který studentům zprostředkoval řadu dalších postřehů sebraných během několikaleté spolupráce s režisérem Mináčem, jenž Wintonův příběh zpracoval v několika dokumentech a také v hraném filmu Všichni moji blízcí. Film Síla lidskosti je dostupný na https://vimeo.com/240858387

Aleš Langer