Tým našich futsalistů (Fiala, Melicherík, Navrátil, Sedlář, Běhal, Kuruc, Vojtek, Veber, Kunc, Kyselý, Axman) se na podzim 2024 prokousal skvělými výkony až do 3. kola středoškolské futsalové ligy. V Čajkaréně (TV hala gymnázia Čajkovského Olomouc) jsme v úterý 14.1.2025 narazili na herně i fyzicky vyzrálá mužstva, která byla až na vyjímky tvořena hráči výběrů Sigmy Olomouc. I když jsme se v každém zápase střelecky prosadili, na vítězství a postup to nestačilo. Do dalšího kola do Ostravy postupuje pouze vítěz turnaje, a tím je gymnázium Čajkovského.
Našim borcům patří velký dík za fyzicky náročnou hru a výkony na hřišti.
Příští rok dojde ke generační obměně a hlavní roli převezmou mladší ročníky, takže se máme opět na co těšit!
Aktivity v rámci předmětů
Lednová výuka předmětu SIVT byla zahájena exkurzí do softwarové firmy Edhouse - její pobočky v Olomouci. Vybraní žáci měli jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí moderní technologické společnosti a seznámit se tak s praktickými úlohami, které řeší odborníci v Edhouse. Žákům byl představen vývoj software, od jeho návrhu, programování, testování až po nasazení finálního produktu včetně údržby. Dále byli seznámeni s různými pracovními pozicemi v IT – programátor, projektový manažer, DevOps inženýr, tester. Získali informace o možnostech podpory studia a uplatnění v oboru informačních technologiích.
Děkujeme zástupcům firmy Edhouse za poutavý program a možnost nahlédnout do pracovního procesu pracovníka oboru IT. Díky této akci získali naší žáci reálnou představu o práci v softwarové firmě. Věříme, že tato skutečnost jim pomůže při rozhodování o budoucí profesní kariéře.
Irena Saňáková
V rámci DOD jsme uspořádali recitační soutěž pro žáky našeho mikroregionu. I tentokrátjsme měli možnost poslechnout si jak básnické, tak prozaické texty. Těší nás, že i v dnešní době se najdou žáci, kteří rádi recitují nejen pro potěchu své, ale i naší duše.
V I. kategorii (4. – 6. třída) se na 1. místě umístil Milan Urbánek (ze ZŠ Šumvald), který zároveň svým výkonem nejvíce zaujal publikum. O 2. místo se podělili Štěpán Gabrhel z naší školy a Marianna Langmaierová (ze ZŠ Paseka), 3. místo patří Stelle Bačíkové (ze ZŠ U Stadionu), Matěji Stodolovi (ze ZŠ Štěpánov) a Janu Cimbálníkovi (ze ZŠ Paseka).
Ve II. kategorii (7. – 9. třída) získali 1. místo Vilém Suchomel a Adina Lazarová, jejíž výkon ocenilo i publikum (oba jsou studenti gymnázia). Na 2. místě se umístili Julie Karasová (ze ZŠ Pionýrů) a Mikuláš Straka (ze ZŠ Šumvald) a 3. místo obsadila Natálie Langová (ze ZŠ Štěpánov). Porota dále ocenila knihou recitaci Izabely Hájkové (ze ZŠ Pionýrů) a Viléma Ulmanna (ze ZŠ Šumvald). Zároveň ji zaujalo i vystoupení dvojic děvčat Moniky Smyčkové a Leony Šenkové (z gymnázia) a Aleny Šalamounové a Barbory Vaňkové (ze ZŠ Šumvald). Jelikož nás svým přednesem potěšili všichni recitátoři, odnesli si malou odměnu i ostatní účastníci.
Všem vyučujícím děkujeme, že své žáky na soutěž připravili. Poděkování patří i učitelům, kteří přednes hodnotili. Je nutno podotknout, že všichni žáci se na soutěž pečlivě připravili, takže rozhodování poroty nebylo vůbec jednoduché. Žákům děkujeme za účast, vítězům gratulujeme a věříme, že příjemné předvánoční odpoledne s recitací strávíme i příští rok.
Městu Uničov a SRPŠ naší školy děkujeme za finanční podporu.
Závěr listopadu přinesl třídě kvartě zajímavé poznatky z oblasti druhé světové války díky exkurzi v uničovském muzeu Šatlava. Zde na ně čekal program k výstavě Zachránci, který je připravený spolkem Respekt a tolerance. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavých informací o lidech, kterým záleželo na osudech Židů a zachránili mnoho jejich životů.
V pondělí 7. října 2024 se žáci primy pod učitelským vedením Lenky Staňkové a Luďka Ducháče vydali za šedavého počasí na exkurzi po Uničově, v níž se během tří vyučovacích hodin zaměřili na současnost a minulost města v rámci mezipředmětových vztahů (občanská výchova, dějepis, výtvarná výchova). Těžištěm výpravy byly významné památky v centru Uničova, jejichž prostřednictvím někteří její účastníci aktivně prezentovali svůj zájem o lokální historii i architektonické styly. Zastavili jsme se také u místních muzeí a absolvovali návštěvu radniční věže, z jejíhož ochozu jsme zažili nádherný výhled na celé město i jeho bližší a vzdálenější okolí.
Trasa samotné exkurze začala v 11 hodin dopoledne přesunem od našeho gymnázia k renesanční budově Muzea U Vodní branky. Odtud jsme se kolem Šatlavy – Muzea vězeňství, komplexu bývalého minoritského kláštera s kostelem Povýšení sv. kříže (dnes koncertní síň) přesunuli k novogotickému Millerovu domu, v němž se v současnosti nachází jedno ze sídel Městského úřadu Uničov, a kde si primáni také prohloubili své znalosti ohledně místní správy a samosprávy. Odtud bylo již jen pár kroků na Masarykovo náměstí, kde jsme s panem průvodcem Martinem Kreuzigerem z Městského informačního centra Uničov a Šatlavy následně vystoupali na 45 metrů vysokou radniční věž s expozicí archeologických nálezů Pravěk Uničovska. Z ochozu věže jsme viděli nejen významné barokní památkové objekty na náměstí pod námi (kašny s orlem a Neptunem a Mariánský sloup), ale jako na dlani jsme měli také střechy okolních domů, ulice, silnice a městské plochy. Odtud jsme se přemístili ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, který byl sice původně vystavěn v gotickém stylu, ale později obohacen architektonickými prvky dalších slohů. Na závěr jsme se ještě krátce zastavili u jednopatrové Medelské brány, která bývala součástí městských hradeb již ve středověku. Čas byl však nemilosrdný, a tak jsme, s dobrými pocity zajímavě stráveného času, naši exkurzi ukončili.