Aktivity školy

GYMUN UDĚLUJE OSCARY 2019

V pátek 3. května odpoledne se konal již 18. ročník Majálesu Gymnázia Uničov a myslím, že ho opět právem můžeme označit jako velmi vydařený. Počasí s námi sice trošku laškovalo, ale nakonec i mocné šedivé mraky ustoupily ohromné síle bujarého veselí a nadšení studentů vyměnit alespoň jeden den klasické školní rutiny za veselou taškařici, vyrazit do ulic a pobavit sebe i ostatní. Studenti septimy a 3. A coby organizátoři celé akce tentokrát zvolili moto GYMUN UDĚLUJE OSCARY a do role krále získali pana školníka gymnázia Otta Lisu, a coby královnu, sličnou profesorku gymnázia Terezu Žváčkovou. Ti se svého úkolu zhostili s naprostou profesionalitou a ukázali, že smysl pro humor a studentskou recesi jim rozhodně není cizí. Velmi si toho vážíme. Jednotlivé třídy velmi věrně předvedly ukázky nominovaných filmů, z nichž si královský pár vybral tři nejpovedenější, aby jim mohl po zásluze předat vytouženého Oscara a k tomu majálesový dort. Rozhodování však nebylo vůbec jednoduché, protože všichni studenti byli mimořádně přesvědčiví. Nejvíce krále s královnou oslovila kvinta se slavným filmem Bohemian Rhapsody, jehož hlavní hrdina Oscara skutečně obdržel. Náš představitel Freddieho Marcury byl opravdu dokonalý. Navíc tato třída svým vítězstvím vstoupila do majálesové historie, neboť vyhrála již počtvrté. Na druhém místě stanula sekunda s nezapomenutelným Mrazíkem – Ivánka v gumácích, vyfešákovaného dědu Mrazíka a především nádhernou Nastěnku, kterou skvěle ztvárnil šikovný klučina, si jistě budeme dlouho pamatovat. Třetí místo obsadila třída 2. A a jejich roztančená Pomáda. Jak těžké muselo být rozhodování, o tom svědčí i fakt, že král nakonec udělil čtvrtého Oscara neodolatelným Rebelům z kvarty. Ráda bych zmínila i další nominace, a to roztomilý Asterix a Obelix v podání primánků, tercie si zahrála na duchy filmem Ať žijí duchové, sexta nám připomněla známé hity skupiny ABBA muzikálem Mamma Mia a třída 1.A zavzpomínala na Rodinu Adamsových. Programem nás profesionálně provázelo zkušené duo Martina Niklová a Libor Cinegr ze septimy. K vydařené atmosféře zajisté přispělo i úvodní vystoupení taneční skupiny Styl Dance, kterou vede naše bývalá studentka Jitka Přivřelová. Po předání symbolické májky zástupcům sexty a 2. A a jejich slibu o pokračování majálesové tradice, následoval poslední bod programu - společný tanec tzv. Flash mob, kdy diváci mohli pocítit obrovské nadšení všech studentů, kteří se umí spojit a dokázat, že nejen školou živ je člověk. Perličkou na závěr bylo pak vystoupení rockové kapely Redheads, která svou profesionalitou opět přilákala početné publikum.
Na závěr bych ještě ráda poděkovala všem sponzorům, bez kterých by se náš Majáles neobešel, a to především městu Uničov mimo jiné i za velmi kvalitní a vstřícnou spolupráci. Dalšími sponzory byli SRPŠ Gymnázia Uničov, Amenda Transporte  (p.Habáň), Autoopravna (p.Kráčmar), Kovoobrábění (p.Chudoba) a dále rodiče studentek S.Rolandové, P.Přikrylové a K.Melovské, kteří připravili dort pro vítěze a sladké občerstvení pro dechovku. Rovněž děkuji i všem studentům gymnázia, kteří svými těžce vydobytými korunkami také přispěli do společné kasičky.

Mgr. Světlana Kropáčová   

Exkurze po stopách 2. světové války

O koncentračních táborech toho víme z hodin docela dost. Kdo a proč je stavěl, kolik lidí v nich zahynulo. Vidět takový tábor na vlastní oči je však něco úplně jiného, než poslouchat výklad učitele. A proto jsme posledního dubnového dne vyrazili na exkurzi do bývalého tábora Gross Rosen u polského města Rogoźnica.
Vyrazili jsme už o šesté ráno. Bylo překvapivé, že asi po hodině jízdy autobusem po českých silnicích (ale spíše tankodromu) většina cestujících usnula. Z letargie nás však vytrhnul průvodce našeho zájezdu, spisovatel Milan Zacha Kučera, autor několika titulů o dějinách 2. světové války a odborník na problematiku nacistických koncentračních táborů. Po čtyřech hodinách jsme konečně dorazili na místo bývalého pracovního tábora Gross Rosen, kterým v letech 2. světové války prošlo více než 100 tisíc vězňů. Společně s polskou průvodkyní a panem Kučerou, který překládal, jsme si prošli celý areál tábora, zhlédli krátký dokumentární film se svědectvími pamětníků a také výstavní expozici s názvem „Box a fotbal“. Dozvěděli jsme se mnoho podrobností o děsivých podmínkách, které v táboře panovaly – například i to, že drsné zacházení a nesmírně tvrdá práce v kamenolomu většinu vězňů vždy během několika týdnů zahubily.
Po prohlídce tábora jsme opět nasedli do autobusu a vyrazili směrem k hoře Włodarz nedaleko Wałbrzychu, do podzemní továrny. Podzemní komplex Włodarz je spleť pravoúhlých štol vyražených v tvrdé rule, která tvoří hmotu Sovích hor, v nichž se nachází ještě několik podobných podzemních zařízení. Jak nám polský průvodce vysvětlil, celý komplex vypadá jako tabulka čokolády. Protože je velká část štol dnes zatopena podzemní vodou, museli jsme část cesty absolvovat na lodičkách, což byl nejspíš nejlepší zážitek z celého dne. Musím ocenit našeho pana průvodce, který touto válečnou tematikou doslova žije, a proto nám dokázal odpovědět na každý dotaz. Myslím si, že se tato akce povedla a těším se na další.

David Šebesta, 2.A

Majáles 2019

majales 2019

 

 

 

Zveme všechny bývalé i současné studenty, rodiče, známé i kamarády na náš tradiční majáles, který se koná v pátek 3. května 2019. Průvod vychází v 15:30 od budovy gymnázia, program na náměstí začíná v 16:00 a po něm následuje koncert skupiny Readheads.
Těší se studenti Gymnázia Uničov!

Studentská lyra 2018

 

baner 2016

Podpora škol formou projektů

sablony 2018

Program celoživotního učení

Program celoživotního učení

programovani do skol

Nenech to být

nntb2

SCIO

SCIO ocenění

SCIO certifikát

Visegrad Fund

Sportovní hala

Sportovní hala

youtube

Profil školy na Facebooku

mapaskolstvi

Překladač

Kontakt:

Gymnázium Uničov
Gymnazijní 257
783 91  Uničov
Tel: (+420) 585 081 111
Fax: (+420) 585 081 115
Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové stránky: vsvdwir
IČ: 00601756

modra