Aktivity školy

Ježíškova vnoučata 2018

Ježíškova vnoučata 2018

Jednoho dne nám náš spolužák Richard Gogolka navrhl, jestli bychom se nechtěli zúčastnit projektu Ježíškova vnoučata. Všichni jsme s jeho nápadem souhlasili. A tak naše třída – tercie - vyhlásila  celoškolní sbírkovou akci ve prospěch Domova seniorů v Dolní Sukolomi. Akce vyvrcholila v Den otevřených dveří naší školy. To odpoledne dne 10. 12. se na našem prodejním stánku objevila kasička, do které mohli všichni, kteří ten den navštívili naši školu, vložit peněžitý obnos podle svého uvážení.
Ve dnech 17. – 19. prosince jsme oslovili všechny spolužáky a učitele s prosbou o jakýkoli příspěvek do naší kasičky. A opět jsme byli úspěšní. Za shromážděné peníze jsme ve spolupráci s Ríšovou maminkou, která nám pomohla se do projektu zapojit, nakoupili dárky (tím největším byly zvlhčovače vzduchu), vyrobili s paní profesorkou Žváčkovou přáníčka a spolu s naší třídní paní profesorkou Ivetou Novotnou jsme vše osobně předali obyvatelům domova 20. prosince 2018.
V Domově seniorů jsme s našimi staršími spoluobčany strávili pěkné chvíle. Podívali jsme se, jak se jim v domově žije, a zaposlouchali se do jejich vzpomínek na dětství a mládí. Jejich zážitky, třeba z období druhé světové války, byly velmi zajímavé. Z návštěvy jsme si odnesli příjemný pocit, že jsme potěšili stařenky a stařečky, kteří nemohou bydlet ve svých vlastních domovech a většina z nich stráví Štědrý den společně v Domově důchodců v Dolní Sukolomi. Děkujeme všem, kteří se společně s námi rozhodli stát se Ježíškovými vnoučaty, a splnit tak alespoň některým lidem v domově jejich vánoční přání.

Emma Růčková, tercie

Adventní koncert 2018

Wintonův příběh stále inspiruje

Studenti uničovského gymnázia dostali možnost seznámit se s pozoruhodným příběhem obětavosti a solidarity, který se odehrál před 80 lety a jehož protagonistou se stal tehdy třicetiletý britský makléř a humanitární pracovník Nicolas Winton.
Wintonův impozantní úmysl – zachránit stovky židovských dětí z naší okupované země – studenti sledovali prostřednictvím hraného dokumentu Mateje Mináče „Síla lidskosti“. Dozvěděli se, jakým problémům museli čelit Židé ve střední Evropě v době počátků nacistické expanze ve druhé polovině 30. let a jak nezištná pomoc řady obětavých lidí umožnila téměř sedmi stovkám ohrožených dětí uniknout blížícímu se holocaustu. Zaznamenané rozhovory s některými z „Wintonových dětí“ přesvědčivě ukazovaly, jak hlubokou vděčnost tito zachránění cítí ke svému zachránci. Je pozoruhodné, že samotný Nicolas Winton o svém mimořádném činu nikdy příliš nehovořil – a svět se o něm dozvěděl v podstatě náhodou až po mnoha letech.
Na projekci navázala beseda s dramaturgem uvedeného filmu Zdeňkem Tulisem, který studentům zprostředkoval řadu dalších postřehů sebraných během několikaleté spolupráce s režisérem Mináčem, jenž Wintonův příběh zpracoval v několika dokumentech a také v hraném filmu Všichni moji blízcí. Film Síla lidskosti je dostupný na https://vimeo.com/240858387

Aleš Langer

Lípa svobody 2018

olomoucky-krajSté výročí vzniku samostatného Československa si studenti uničovského gymnázia připomněli podobně jako lidé v desítkách dalších míst naší země – zasazením lípy svobody, která bude trvalou připomínkou sounáležitosti naší dnešní vlasti s předešlým společným státem Čechů a Slováků.
Lípa byla zasazena v areálu školy, v místech, kde bude v příštích letech postupně vznikat školní zahrada s venkovní učebnou. Slavnostní akt proběhl 2. listopadu za účasti starosty města Uničova Radka Vincoura a ředitele školy Romana Riedla. Právě jim připadla čestná povinnost přihodit ke kořenům mladého stromku první lopaty hlíny. K sázení se pak připojili i studenti a jejich učitelé a každý tak svou symbolickou troškou přispěl k uvedení lípy do nového života. Součástí slavnosti bylo také doprovodné hudební vystoupení studentů.
Výsadba lípy byla financována z Programu na podporu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v Olomouckém kraji, jímž odbor školství, mládeže a sportu krajského úřadu podpořil školní projekt „Zahájení obnovy školní zahrady s EVVO tematikou“. Příspěvek ve výši 15 000 Kč byl použit na zhotovení plastových krytů na špalky stromů, nákup lípy srdčité a zahradního materiálu k výsadbě lípy.

 

baner 2016

Podpora škol formou projektů

sablony 2018

Program celoživotního učení

Program celoživotního učení

programovani do skol

Nenech to být

nntb2

SCIO

SCIO ocenění

SCIO certifikát

Visegrad Fund

Sportovní hala

Sportovní hala

youtube

Profil školy na Facebooku

mapaskolstvi

Překladač

Kontakt:

Gymnázium Uničov
Gymnazijní 257
783 91  Uničov
Tel: (+420) 585 081 111
Fax: (+420) 585 081 115
Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové stránky: vsvdwir
IČ: 00601756

modra