Dobré odpoledne, dnes je úterý 17.5.2022, dnes má svátek Aneta, zítra Nataša.
kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani

Archimediáda 2022

fo 2022

Archimediáda, nejnižší kategorie fyzikální olympiády, je soutěž určená žákům sedmých ročníků základních škol a odpovídajícím ročníkům gymnázií, tedy sekundám. Skládá se z teoretické části - testu a praktické části - předvedení a vysvětlení předem připraveného pokusu, což v některých případech znamená také výrobu patřičné pomůcky.
V okresním kole soutěže naši školu reprezentovali Monika Hamplová, Karolína Piková a Ondřej Škoda. Všem třem se vedlo velmi dobře a stali se úspěšnými řešiteli. Nejlépe se umístil Ondra Škoda, když mu jen těsně unikly stupně vítězů a přivezl tak „pouze“ bramborovou medaili. Na výborné šesté místo pak dosáhla Karolína Piková.
Všem našim reprezentantům děkujeme za reprezentaci školy a přejeme jim při řešení fyzikální olympiády v dalších letech hodně úspěchů.

Královna umí i biologii

soc dorusakova

Pouhé čtyři dny poté, co si Daniela Dorušáková ze septimy získala svým vystupováním v roli královny majálesu celé uničovské náměstí, dokázala si naklonit také porotu v krajském kole Středoškolské odborné činnosti. Se svou prací s názvem Lidský čárový kód aneb Historie vepsaná do zubní skloviny z oboru biologie obsadila v této prestižní soutěži 1. místo, a postupuje tak do celostátní přehlídky!
Daniele gratulujeme a držíme jí pěsti do finále.
Na dálku děkujeme také supervizorovi práce RNDr. Lukáši Kučerovi, Ph.D. z katedry Analytické chemie PřF UP Olomouc a samozřejmě také vedoucí práce Mgr. Gabriele Strašilové.

Na den vědkyní 2022

vedkyne 2022

U příležitosti Mezinárodního dne žen ve vědě se na ČVUT v Praze každoročně 11. února pořádá akce Staň se na den vědkyní. Letos se na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) sešlo více než 80 (budoucích) vědkyň a já jsem byla jednou z nich.
Čekal na nás bohatý program. Dopoledne nám studentky a vědkyně FJFI a Fakulty elektrotechnické představily svou práci formou přednášek. Dozvěděla jsem se například, že nejteplejší místo ve vesmíru se nachází v CERNu uvnitř velkého hadronového urychlovače (LHC), jak funguje fotodynamická terapie v medicíně a jak (ne)naprogramovat robota.
Po přestávce s občerstvením následovala panelová diskuze s vědkyněmi. Nejzajímavější část programu představovalo praktické cvičení, které si mohla každá z účastnic zvolit. Já jsem se bez váhání zúčastnila praktika s názvem Laserová zubní vrtačka. Paní prof. Jelínková, odbornice na lasery, nás nejdříve seznámila s fyzikálními principy laseru. Poté jsme pod jejím vedením zkoumaly interakci zubní tkáně s laserem a naučily se pracovat s unikátním dentálním laserem sestaveným na FJFI. Na závěr si každá z nás vyvrtala vlastní zub.
Celý den jsme zakončily společenskou večeří v restauraci Nebozízek na Petříně – s výhledem na večerní Prahu.

Daniela Dorušáková (septima)

Finálové kolo Technologické olympiády 2022

tech olympiada

Technologická olympiáda měla pro naše úspěšné řešitele školního kola pokračování. Již odpoledne 21. dubna studenti Ondřej Klaban, Petr Kovář a Jan Gábor vyrazili směr Praha - na elektrotechnickou fakultu ČVUT. Dlouhou cestu vlakem vyplnili přemýšlením o zadaném tématu, které bylo zaměřeno na využití umělé inteligence v budoucnosti. Zvažovali nejen možnosti praktické aplikace umělé inteligence, řešili také případnou realizaci a ekonomickou rovinu problému. Nápad rozvíjeli s podporou odborných mentorů v den konání finále, tj. 22. dubna. Vše rozpracovali do přehledné prezentace, kterou v odpoledních hodinách obhajovali před mnohačlennou porotou. Nebylo jednoduché uspět. Konkurence byla veliká. Přestože naše umístění nebylo na příčkách nejvyšších, odjížděli jsme z Prahy spokojeni. Setkat se s tolika bojovníky, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu technického myšlení. Zažít podporu těch největších a nejlepších v ČR - zástupců Škoda Auto, ČEZ, GasNet, Unicorn, Prusa Research a dalších. Vyzkoušet si prezentovat svoje znalosti před velkým publikem. To vše byly nezapomenutelné zážitky, které si chceme zopakovat. Těšíme se již nyní na další ročník!

Ing. Irena Saňáková

Zavolejte nám:

(+420) 585 081 111

Napište nám:

gym.unicov@gymun.cz

Navštivte nás:

Gymnazijní 257, Uničov

Datová schránka:

vsvdwir

kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani