Londýn 2019

londyn 2019

Již od roku 1995 se naše gymnázium zúčastňuje poznávacích zájezdů do staré dobré Anglie. Přestože naším hlavním cílem je samozřejmě Londýn, neopomíjíme ani další historicky velmi zajímavá místa. A tak nám každý pobyt přináší spoustu nových poznatků. Letos se za velkou louži vydalo 43 studentů ve věku 13–18 let pod vedením vyučujících S. Kropáčové a H. Menclové. Již poněkolikáté jsme cestovali s CK Kristof z Liberce, která se zaměřuje především na školní zájezdy. To se projevilo nejen ve velmi přijatelné ceně, ale i v perfektní organizaci programu a ve snaze průvodce poskytnout nám nejenom maximum informací, ale i vytvořit příjemnou a pohodovou atmosféru. K ní přispěl také pověstný anglický klid a profesionalita našich řidičů - duo Tomáš a Honza, kteří nás bezpečně přepravovali i po té „nesprávné“ levé straně vozovky.
Vyjeli jsme v pondělí 27. května dopoledne a pokračovali přes Německo a Belgii až do přístavu Calais. Přívětiví angličtí celníci nás bez problémů vpustili na jejich výsostné královské území a my za hodinu a půl stanuli přímo v srdci Anglie. Samotný Londýn se v ranní šedi tvářil lehce zasmušile, ovšem anglické počasí známé svou proměnlivostí nás nezklamalo a sluníčko se nakonec přece jenom objevilo. Využili jsme nově vybudovanou lanovku přes řeku Temži a rázem se ocitli v nejstarší části Londýna – City. Zde jsme se zastavili u královského hradu Tower s korunovačními klenoty a havrany, prošli se po honosném Tower Bridge a prohlédli si velmi neobvyklé tvary místních mrakodrapů, které tvoří centrum City. Po procházce kolem Shakespearova divadla The Globe a katedrály St. Paul´s jsme se přemístili do čtvrti Notting Hill, kterou proslavil stejnojmenný americký film s J. Roberts. Posledním zastavením bylo velmi zajímavé a interaktivní Natural History Museum, známé z filmu Noc v muzeu, kde jsme mimo jiné na vlastní kůži pocítili nasimulované skutečné zemětřesení. Pak už zbývalo pouze přejet na místo, kde nás netrpělivě očekávaly anglické rodiny, aby si nás rozebraly, ubytovaly a nakrmily. Během dalšího dne jsme navštívili královské sídlo Windsor a nevynechali jsme ani nejstarší univerzitní město, nádherný starobylý Oxford plný historických domečků, křivolakých uliček prosycených vůněmi z malebných anglických hospůdek s množstvím studentů a nikam nespěchajících lidiček.
Následující dva dny jsme strávili opět v Londýně a jeho královské čtvrti Westminster, které vévodí vysoká věž se slavným zvonem a hodinami Big Ben, Houses of Parliament, opatství Westminster Abbey, Whitehall, Buckingham Palace, Trafalgar a Leicester Square i Piccadilly Circus. Neopomněli jsme ani známou a hojně navštěvovanou dříve údajně „nejhříšnější“ část Londýna Soho. Ta plynule přechází v Čínskou čtvrť, která se stala centrem šedesátitisícové čínské komunity žijící v Londýně. Nápisy v čínských znacích, rušná atmosféra, exotické vůně, červené lucerničky a výborné jídlo zde nikoho nezklamou. Tentokrát jsme se dostali i do oblíbené nákupní zóny Camden Town s neopakovatelnou tržnicovou atmosférou znásobenou nabídkou jídel snad všech světových kuchyní, a také jsme mohli využít příjemného sluníčka k povalování se na pravém anglickém trávníku jednoho z nejkrásnějších londýnských parků – Regent’s Park. Kromě pochodování ulicemi (cca 16 km denně) jsme se samozřejmě seznámili i s nejstarším metrem na světě – londýnskou „trubkou“ (Tube), jak je místními obyvateli důvěrně nazýváno. Když ovšem naše maxiskupina pronikla do jejích útrob, způsobili jsme nejen téměř totální zácpu v klikatých chodbách, ale i nefalšované zděšení ostatních cestujících na úzkém nástupišti. Obohaceni o množství nových poznatků, zkušeností a nezapomenutelných zážitků týkajících se nejen samotné Anglie, ale i anglických domácností jsme se nalodili na obří trajekt a opustili pohádkovou ostrovní monarchii.  

Mgr. S. Kropáčová

150 let

Podpora škol formou projektů

sablony 2018

baner 2016

Program celoživotního učení

Program celoživotního učení

programovani do skol

Nenech to být

nntb2

SCIO

Ocenění SCIO

SCIO certifikát

Visegrad Fund

Sportovní hala

Sportovní hala

youtube

Profil školy na Facebooku

mapaskolstvi

Překladač

Kontakt:

Gymnázium Uničov
Gymnazijní 257
783 91  Uničov
Tel: (+420) 585 081 111
Fax: (+420) 585 081 115
Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové stránky: vsvdwir
IČ: 00601756

modra