Páteční odpoledne 5. května bylo opět po roce vyplněno Majálesem Gymnázia Uničov, tentokrát již po jednadvacáté. Myslím, že ho právem můžeme označit jako velmi vydařený. A to nejen díky příjemnému slunečnému počasí, které přilákalo množství diváků, ale i díky ochotě, snaze a nadšení studentů vyměnit alespoň jeden den klasické školní rutiny za veselou taškařici, vyrazit do ulic a pobavit sebe i ostatní.
Studenti septimy a 3. A coby organizátoři celé akce tentokrát zvolili motto ZPÁTKY DO MINULOSTI. Bez problémů se vžili do role vědců, kterým se podařilo vyrobit stroj času, aby se tak mohli vrátit do doby dávno minulé a prozkoumat, jak to vlastně všechno tenkrát bylo. Jako krále nominovali učitele gymnázia Jana Jelínka a do role královny jeho kolegyni Elišku Vašíčkovou, kteří se svého úkolu zhostili s naprostou profesionalitou. Vzhledem k absenci kočáru hrdinně usedli na bujné oře a ukázali, že smysl pro humor a studentskou recesi jim rozhodně není cizí, čehož si velmi vážíme.
Úvodem nám tým vědátorů předvedl fungování onoho vynálezu a svým dokonalým tanečním vystoupením zahájil celý program. Bohužel jakýmsi nedopatřením byla králi ukradena jeho ctěná královská koruna, takže bylo třeba detailně prozkoumat celou historii, hledanou svátost najít a vrátit na správnou hlavu pomazanou. Kde jinde začít než právě v pravěku, kam se vydali ti nejmenší, nejmladší a nejhrdinnější primánci. Další významnou éru antického Řecka a Říma, kde se za vlády mocného Nera děly velmi prapodivné věci a kde tudíž i koruna mohla být ukryta, nám přesvědčivě představila sexta. Z Evropy až do dalekého císařského Japonska nás zavedli gejši, bojovníci i nindžové z 1.A. Ovšem kde nic, tu nic. Takže zpět. Dívčí válka, tam korunu také potřebovali, usoudila kvarta a spolu s Vlastou šla do toho. Kdepak, musíme objevit Ameriku, rozhodla se sekunda a vydala se přes oceán. Pod svícnem je přece nejvíce tma, napadlo kvintu a přenesli se domů do 20.let minulého století, kdy o bujaré veselí a všelijaké podezřelé kousky nebyla nouze. Druhákům se zdála mnohem pravděpodobnější doba spíše pozdější, a to léta šedesátá až osmdesátá plná rockové hudby. Na závěr nám pamětníkům připomněli historii ještě docela živou naši terciáni, kteří sice přišli na svět mnohem později, ale rok 1989 a pohnutou dobu porevoluční zvládli na jedničku s hvězdičkou.
Kde přesně se pohřešovaný symbol královský nacházel, vlastně ani nevíme, ale důležité je, že se nakonec našel, zloděj byl dopaden a koruna byla usazena na tu správnou hlavu. A ta rozhodla o vítězích: 1. místo – sexta (Antický Řím a Řecko), 2 místo – 2.A (60. - 80. léta), 3. místo – sekunda (Amerika). Výběr byl dozajista velmi náročný, protože všichni studenti byli neobyčejně přesvědčiví a vybraná období předvedli perfektně,
o skvělých kostýmech nemluvě.
Programem nás profesionálně provázelo dokonalé duo Adam Panáček ze septimy a Mário Mihok z 3.A. Právě těmto dvěma třídám, které stály u zrodu tématu a následné realizace celého majálesu, náleží velké poděkování. Stejně tak jako všem ostatním studentům za obrovský kus práce a úsilí, které solidárně věnovali společnému dílu, čímž ukázali, že nejen školou živ je člověk. K vydařené atmosféře zajisté přispělo i úvodní vystoupení taneční skupiny Styl Dance, kterou vede naše bývalá studentka Jitka Přivřelová.
Na závěr bych ještě ráda poděkovala všem sponzorům, bez kterých by se náš majáles neobešel, a to především městu Uničov mimo jiné i za velmi kvalitní spolupráci a vstřícnost. Dalšími sponzory byli SRPŠ Gymnázia Uničov, Akciová společnost UNEX a Akciová společnost Moravská modelárna. Děkujeme panu Kamilu Smrčkovi za finanční příspěvek a také maminkám, které upekly krásné a chutné dorty pro vítěze: paní Haně Šlitrové, paní Renátě Gogolkové a naší bývalé studentce Elišce Mádrové, rovněž i maminkám a studentkám za sladké občerstvení pro celou dechovku. Děkuji i všem studentům gymnázia, kteří svými těžce vydobytými korunkami také přispěli do společné kasičky.
Mgr. Světlana Kropáčová