Na den vědkyní 2022

vedkyne 2022

U příležitosti Mezinárodního dne žen ve vědě se na ČVUT v Praze každoročně 11. února pořádá akce Staň se na den vědkyní. Letos se na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) sešlo více než 80 (budoucích) vědkyň a já jsem byla jednou z nich.
Čekal na nás bohatý program. Dopoledne nám studentky a vědkyně FJFI a Fakulty elektrotechnické představily svou práci formou přednášek. Dozvěděla jsem se například, že nejteplejší místo ve vesmíru se nachází v CERNu uvnitř velkého hadronového urychlovače (LHC), jak funguje fotodynamická terapie v medicíně a jak (ne)naprogramovat robota.
Po přestávce s občerstvením následovala panelová diskuze s vědkyněmi. Nejzajímavější část programu představovalo praktické cvičení, které si mohla každá z účastnic zvolit. Já jsem se bez váhání zúčastnila praktika s názvem Laserová zubní vrtačka. Paní prof. Jelínková, odbornice na lasery, nás nejdříve seznámila s fyzikálními principy laseru. Poté jsme pod jejím vedením zkoumaly interakci zubní tkáně s laserem a naučily se pracovat s unikátním dentálním laserem sestaveným na FJFI. Na závěr si každá z nás vyvrtala vlastní zub.
Celý den jsme zakončily společenskou večeří v restauraci Nebozízek na Petříně – s výhledem na večerní Prahu.

Daniela Dorušáková (septima)