V termínu 20 - 25. 10. 2024 se uskutečnil výměnný pobyt našich studentů na Slovensko, jehož hlavním tématem byl "Význam vody v krajině". Akce probíhala ve spolupráci s partnerskou školou v Martině a byla zaměřena na environmentální vzdělávání a rozvoj uvědomění o ochraně vodních zdrojů.
Účastníci navštívili místní zdroje pitné vody, kde se dozvěděli o procesech jejího získávání a distribuce. Bylo zdůrazněno, jak důležitá je ochrana těchto zdrojů před znečištěním.
Studenti měli příležitost navštívit termální prameny, které jsou charakteristickým rysem regionu. Získali informace o jejich geologickém původu, využití v lázeňství i vlivu na místní ekonomiku a ekosystémy.
Velmi poučná byla exkurze do místní čistírny odpadních vod (ČOV). Studenti na vlastní oči viděli procesy čištění, které jsou nezbytné pro navrácení použité vody zpět do přírody.
Významným bodem programu byla návštěva Environmentálního centra, kde studenti prostřednictvím interaktivních expozic a odborných prezentací získali hlubší povědomí o významu vody v ekosystémech, změnách klimatu a opatřeních na ochranu přírody.
Studenti se zúčastnili i kreativních workshopů, které jim umožnily vyjádřit své dojmy a poznatky o vodě prostřednictvím umění. Tvořili plátěné tašky a postery znázorňující vodní cyklus a ochranu vodních zdrojů. Tyto aktivity podpořily jejich schopnost spolupracovat a přemýšlet o ekologických tématech originálním způsobem.
Díky tomuto pobytu si studenti uvědomili, jak zásadní roli voda hraje v našem každodenním životě i v přírodních procesech. Diskutovali také o konkrétních způsobech, jak mohou sami přispět k minimalizaci znečištění vody, například snižováním spotřeby plastů, správným tříděním odpadu či uvážlivým používáním chemikálií v domácnosti.
Výměnný pobyt přinesl nejen nové znalosti, ale i příležitost k navázání nových přátelství a posílení spolupráce mezi školami. Věříme, že nabyté zkušenosti budou mít dlouhodobý pozitivní dopad na postoje našich studentů k ochraně přírody.